מיין לפי אנשים

צרו קשר

החוג ללימודי ספרד, פורטוגל ואמריקה הלטינית
הפקולטה למדעי הרוח
האוניברסיטה העברית, הר הצופים
ירושלים, מיקוד 9190501

ראשת החוג וראשת ההדגש הספרותי: פרופ' רות פיין ruth.fine@mail.huji.ac.il

ראשת ההדגש ההיסטורי: ד"ר קלאודיה קדר claudia.kedar@mail.huji.ac.il

ראשת ההדגש הלשוני-בלשני: פרופ' אלדינה קינטנה aldina.quintana@mail.huji.ac.il

יועץ המדור לתלמידי תואר ראשון: מר איתי ברוך itay.baruj@mail.huji.ac.il

מזכירת המדור: גב' אדוה כהן 
בניין מדעי הרוח, חדר 4505
טל' 02-5883616; advac@savion.huji.ac.il

 

סגל אקדמי

RF

פרופ' רות פיין

ראשת החוג ללימודי ספרד, פורטוגל ואמריקה הלטינית
ראשת ההדגש הספרותי
יועצת לתואר מוסמך ולדוקטורט (תחום ספרותי)
חדר: 6606 (מדעי הרוח), שעת קבלה: יום ד' 14.00-16.00
שעות קבלה: בתיאום מראש
02-5883830

רות פיין היא פרופסור מן המניין וראשת החוג ללימודי ספרד, פורטוגל ואמריקה הלטינית. היא מתמחה בתורת הספרות, בסיפורת תור הזהב הספרדי (בדגש על יצירתו של סרוונטס), בספרות של המומרים האיבריים ובספרות של אמריקה הלטינית בת זמננו.

קרא עוד
תחומי מחקרה כוללים: ספרות תור הזהב הספרדית, הספרות של המומרים לאחר 1492, סמיוטיקה ותורת הספרות, יצירתו של סרוונטס, הספרות הלטינו-אמריקנית של המאות 20 ו-21, יצירתו של חורחה לואיס בורחס

בתחומים אלה פיין פרסמה ספרים ומאמרים רבים בכתבי עת מדעיים, ביניהם:

La desautomatización en literatura. Su ejemplificación en El Aleph de J. L. Borges (Hispamérica 2000); Una lectura semiótico narratológica del Quijote (Iberoamericana/Vervuert 2006); Cervantes y las religiones (eds. R. Fine and S. López Navia, Iberoamericana/Vervuert, 2008); La fe en el universo literario de Jorge Luis Borges (eds. R. Fine and D. Blaustein, Van Leer Institute and Hildesheim – Zürich – New York: Georg Olms Verlag, TKKL, 2012); Lo converso: orden imaginario y realidad en la cultura española (siglos XIV-XVII) (eds. R. Fine, M. Guillemont and J. D. Vila, Iberoamericana/Vervuert, 2013); Recreaciones bíblicas cervantinas (Biblioteca Áurea, Iberoamericana/Vervuert, 2014).

            היא מייסדת ונשיאה של אגודת ההיספניסטים בישראל, חברה בוועד המנהל של ה-AISO (האיגוד הבינלאומי של תור הזהב) וסגנית נשיא ה-AIH (האיגוד הבינלאומי של ההיספניסטים) ושל האגודה הבינלאומית של הסרוונטיסטים.

            ב-2013 מלך ספרד העניק לה תואר כבוד (La Orden del Mérito Civil)  על קידום הספרות והתרבות הספרדית. ב-2016 הוענקה לה חברות באקדמיה הספרדית המלכותית (Real Academia Española).

קראו פחות
JNG

פרופ' ג'יימס גרין

פרופסור עמית

ג'יימס גרין הוא פרופסור להיסטוריה של אמריקה הלטינית (Carlos Manuel de Céspedes Professor) באוניברסיטת בראון ופרופסור עמית באוניברסיטה העברית, בה הוא מלמד על ההיסטוריה של ברזיל. תחומי מחקריו כוללים: היסטוריה של ברזיל, מגדר ומיניות באמריקה הלטינית.

קרא עוד

חבר במועצת המנהלים של "יוזמת בראון-ברזיל" (Brown-Brazil Initiative) והמנהל המכהן של "עמותת לימודי ברזיל"  (Brazilian Studies Association). כתב, בין את השאר, את הספרים Beyond Carnival: Male Homosexuality in Twentieth-Century Brazil  University of Chicago Press, 1999; Editora da) UNESP, 2000) ו We Cannot Remain Silent: Opposition to the Brazilian Military Dictatorship in the United States ((Companhia das Letras, 2009; Duke University Press, 2010. בנוסף, היה אחד מהעורכים של רב המכר Modern Latin America, 8th edition  ((Oxford University Press, 2013.

קראו פחות
Yanay Israeli

ד"ר ינאי ישראלי

שעות קבלה: בתיאום מראש

תחומי מחקר והוראה: היסטוריה חברתית ותרבותית של ספרד והעולם ההיספאני בימי הביניים ובעת החדשה המוקדמת (המאות ה-14 עד ה-16), מערכת המשפט, בירוקרטיה ותהליכי בניין-מדינה, נשים וחוק, סוציולוגיה היסטורית, היסטוריה של יהודים ומומרים.

קרא עוד

ינאי ישראלי למד היסטוריה באוניברסיטת מישיגן. עבודת הדוקטורט שלו התמקדה בהגשת עתירות (פטיציות) למלכי קסטיליה כפרקטיקה חברתית במאה ה-15, והיא התבססה על מחקר ארכיוני נרחב ועל ניתוח של מאות תעודות משפטיות. פרויקט המחקר הנוכחי של ישראלי מבקש לשפוך אור על היבטים שונים של התרבות הפוליטית בספרד בסוף ימי הביניים ובראשית העת החדשה המוקדמת באמצעות התחקות אחר ״החיים החברתיים״ של מסמכים מלכותיים. מחקר זה מראה כיצד שחקנים חברתיים שונים, ובכלל זה רבים מפשוטי העם, השיגו צווים ומסמכים מטעם המלך והשתמשו בהם ככלי במאבקים פוליטים בזירה המקומית. המחקר טוען כי עשרות אלפי אינטרקציות מקומיות, אשר במסגרתן נתינים נשענו על צווים מטעם המלך על מנת להציג תביעות, לאיים על יריבים, ולפעמים לאתגר את מבני הכוח ברמה המקומית, השפיעו באופן עמוק על המציאות הפוליטית והחברתית בעולם ההיספאני. אינטרקציות אלו עיצבו דפוסי מחשבה ופעולה חדשים והקנו משמעויות חדשות למושגי הריבונות, הצדק והקהילה הפוליטית. במחקרים נוספים, ישראלי התמקד במהומות עירוניות, באלימות נגד מומרים, ובשימוש בפרקטיקות משפטיות במאבקים מקומיים.

 

קראו פחות
KK

ד"ר קלאודיה קדר

יועצת למוסמך ולדוקטורט (תחום היסטורי)
חדר: 6620 (מדעי הרוח), שעת קבלה: לפי תיאום מראש בדוא"ל
02-5883847

תחומי מחקר: ההיסטוריה של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי ויחסיהם עם אמריקה הלטינית וארה"ב; יחסי ארה"ב-אמריקה הלטינית; קונצנזוס וושינגטון; גלובליזציה כלכלית, היסטוריה בת-זמננו של ארגנטינה וצ'ילה.

קרא עוד

קלאודיה קדר היא בעלת תואר דוקטור בהיסטוריה מאוניברסיטת תל-אביב (2009). הייתה עמיתת פוסט-דוקטורט באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת מישיגן (אן הרבור). ספרה, The International Monetary Fund and Latin America The Argentine Puzzle in Context" (Temple University Press, 2013), קיבל ציון לשבח בקטגוריה של ספרים בתחום של יחסי החוץ של אמריקה הלטינית מטעם ארגון LASA. פרסומיה מופיעים בכתבי עת מובילים, ביניהם, Hispanic American Historical Review, the Journal of Latin American Studies, and the Canadian Journal of Latin American and Caribbean Studies. פרויקט המחקר החדש שלה, "התהוותן של הלאמות והפרטות: הבנק העולמי ואמריקה הלטינית, 1944-1995" ממומן על ידי מענק  אישי מטעם הקרן הישראלית למדעים.

קראו פחות
AQ

פרופ' אלדינה קינטנה

חדר: 6505 (מדעי הרוח), שעת קבלה: בתיאום מראש
02-5883873

תחומי מחקר: בלשנות ספרדית, תולדות השפות של חצי האי האיברי, בלשנות חברתית ושונות לשונית של השפה הספרדית ושל הלדינו, לשון ותרבות של הספרדים דוברי לדינו