על אודות

 

בחוג חוקרים ולומדים את ההיסטוריה, הספרות, השפות והתרבות של אמריקה הלטינית והקריביים ושל חצי האי האיברי (ספרד ופורטוגל). כלומר, החוג מתמקד ביותר מעשרים מדינות אשר מרבית תושביהן מדברים ספרדית, פורטוגלית וקטלאנית - שלושת השפות הנלמדות אצלנו.

 

אנו הבית האקדמי היחידי בארץ המציע לימודים ברמה של תואר ראשון, שני ושלישי בלימודים איבריים ולטינו-אמריקניים. תוכנית הלימודים שלנו היא רגיונלית ורב-תחומית.

 

תוכנית הלימודים שלנו תובענית ומאתגרת כי אנו מאמינים שזו הדרך להקנות לתלמידינו את הכלים ואת הידע העיוני והלשוני שיאפשר להם להשתלב בעולם התעסוקה ו/או בעולם האקדמי.

 

לאורך שנים ארוכות המדינות בהן אנו עוסקים ידעו עליות ומורדות והיוו מקור לידתם של רעיונות, תגליות והמצאות ששינו את פני ההיסטוריה האנושית. בשנים האחרונות, רבות מהמדינות אותן חוקרים ועליהן לומדים אצלנו נמצאות בכותרות משלל סיבות. שאלת הפיכתה של ברזיל למעצמה, המשבר הכלכלי שפוקד מדינות כגון ספרד ופורטוגל, מאמציהן של מדינות כמקסיקו, ארגנטינה, קולומביה וצ'ילה להשתלב בזירה הכלכלית הגלובלית  – הם מבין הנושאים שמגבירים ומחזקים את השאיפה ואת הצורך להבין לעומק את ההיסטוריה, התרבות, החברה והשפות של העולם האיברי והלטינו-אמריקני. אנו גאים בהיותנו חוג חלוצי בתחום זה בנוף האקדמי הישראלי.

 

קצת היסטוריה...

החוג ללימודים ספרדיים ולטינו-אמריקניים מציע מסגרת אקדמית ייחודית בישראל ללימוד ומחקר של ההיסטוריה, הספרות והשפות האיבריות והלטינו-אמריקניות. החוג שלנו, אינטר-דיסציפלינרי מטבעו, מספק קרקע פורייה לגילוין של החברות המרתקות של העולם הספרדי והלטינו-אמריקני ומאפשר להתמקד בהיסטוריה, בספרות, בשפה ובבלשנות כתחומי מחקר נפרדים אך גם חופפים.

החוג ללימודים ספרדיים ולטינו-אמריקניים, שנוסד ב-1967, היה הבית האקדמי הראשון בישראל שלימד ועודד מחקר של התרבויות, ההיסטוריה, הספרות והשפות האיברו-אמריקניות. מטרתנו מאז הינה לקדם לימוד ומחקר בתחומים של אתנו-היסטוריה, היסטוריה בת זמננו של אמריקה הלטינית, היסטוריה של ספרד ופורטוגל בכל התקופות, ספרות פורטוגלית, ספרות ספרדית, ספרות לטינו-אמריקנית, תיאוריה ספרותית ובלשנות של השפה הספרדית.

יחד עם הדיסציפלינות הללו, החוג ללימודים ספרדיים ולטינו-אמריקניים פיתח תוכנית מצליחה מאוד ללימוד השפה הספרדית לתלמידים שזו אינה שפת אימם. במהלך השנה הראשונה של תואר הבוגר, תלמידנו לוקחים מגוון רחב של קורסי מבוא אשר מועברים בעברית. במקביל, הם משתתפים בקורסים אינטנסטיביים ללימוד השפה הספרדית. משנתם השניה ואילך, התלמידים רשאים לקחת קורסים בספרדית (בעיקר אלה אשר מתמקדים בספרות איברית ולטינו-אמריקנית), בזמן שהם ממשיכים לשפר את יכולותיהם בספרדית- מטלה שנמשכת עד סיום התואר. אנו גאים על כך שהבוגרים שלנו שולטים שליטה מלאה בשפה הספרדית, וכך גם הפורטוגלית ובשנים האחרונות גם הקטלאנית.

הישגיהם של תלמידינו המצטיינים הינם הוכחה חיה לאפשרויות שהחוג מציע: תלמידינו זוכים במלגות ארסמוס (Erasmus) ובמלגות באוניברסיטאות באמריקה הלטינית, ארצות הברית, קנדה, ספרד, גרמניה ועוד. בנוסף לכך, רבים מבוגרי המדור כבר טבעו את חותמם באוניברסיטאות ברחבי העולם. ביניהם: תמר הרצוג, פרופסורית להיסטוריה של ספרד ואמריקה הלטינית באוניברסיטת הרוורד; נאדיה אלטשול, פרופסורית לספרות ספרדית באוניברסיטת בולטימור; מריה סילבינה פרסינו, פרופסורית לספרות ספרדית ב- Trinity College; נטליו אוחנה, פרופסור לספרדית באוניברסיטת מישיגן; נטלי צ'רפשנטס, פרופסורית לספרדית ב-UCLA, ועוד.

מאחר ומצוינות וחדשנות ניצבות בראש מעינינו, החוג מקדם חילופי סטודנטים ושיתופי פעולה עם חוקרים מחו"ל ומוסדות אקדמיים מהטובים בעולם.

בנוסף, בהמשך למסורת ארוכת שנים של חילוף תרבותי, החוג אירח אישים בינלאומיים כמו הסופרים הספרדים מקס אאוב וחורחה סמפרון; המשוררים, הסופרים ומבקרי הספרות המקסיקנים רוסריו קסטייאנוס, קרלוס מונטמאיור ופרננדו דל פאסו; הסופר הפרואני מריו ורגס יוסה; מארגנטינה, ההיסטוריון והמומחה לפוליטיקה טורקואטו די טלה, הסופר ממפו ג'יארדינלי והכלכלן דניאל שידלובסקי; ומספרד, קרלוס אלוור, הנשיא של אגודת ההיספניסטים הבינלאומית.

קתדרת רוסריו קסטיאנוס

מאז 1998, הקתדרה מזמינה חוקרים מצטיינים ממקסיקו לשהות בארץ וללמד שני קורסים כל שנה. לאחרונה, היה לנו הכבוד לארח את פרופ' מאוריסיו טנוריו מאוניברסיטת שיקאגו, את פרופ' רובן גאיו מאוניברסיטת פרינסטון ואת פרופ' ויסנטה קירארטה, פרופ' לוס אאורורה פימנטל ופרופ' קונספסיון קומפאני מה-UNAM.

קתדרת סן מרטין

מיום ייסודה ב-1990 ע"י אגודת ידידי האוניברסיטה העברית בארגנטינה, הקתדרה מזמינה אנשי רוח, היסטוריונים וחוקרי ספרות עטורי שבחים מארגנטינה ואורוגוואי, כמו פרופ' מריה אסתלה הררצ'ה מ- Smith College, פרופ' לאונרדו פונס, פרופ' חואן דיאגו וילה ופרופ' אדריאנה פרסיקו מאוניברסיטת בואנוס איירס, פרופ' אוולין פישברן מאוניברסיטת לונדון, ופרופ' סאול סוסנובסקי מאוניברסיטת מרילנד.

 

חוקרים נוספים אשר אירחנו בשנים קודמות: פרופ' אנתוני קלוז מאוניברסיטת קיימברידג', פרופ' חוסה מנואל לוסדה מ-Universidad Complutense, פרופ' חוסה מנואל מרטין מורן מ- Università del Piemonte Orientale, פרופ' אלווירה מאה מאוניברסיטת אופורטו, פרופ' חביאר גרסידיאגיו מ- Colegio de México, פרופ' קנת בראון מאוניברסיטת קלגרי, פרופ' קלאוס מאייר-מינרמן מאוניבריסטת המבורג, פרופ' אלונסו דה טורו מאוניברסיטת לייפציג ועוד.

בין הכנסים הבינלאומיים שהחוג ארגן לאחרונה ניתן  לציין:

  • "גיבורים ורשעים מהתנ"ך בתאטרון של תור הזהב הספרדי", כנס בינלאומי, נובמבר 2015.
  • "ספרד-ישראל, 25 שנים של יחסים דיפלומטיים: אתגרים ונקודות מבט חדשות", מרץ 2016.
  • "40 שנה להפיכה הצבאית בארגנטינה", מרץ 2016.
  • "אני יודע מי אני: סרוונטס 400 שנה אחרי", מאי 2016.

כתבי העת שלנו:

Reflejos

כתב העת Reflejos, אשר נוסד ב-1992, הוא פלטפורמת הביטוי של המדור שלנו. כמרחב פתוח ודינמי של כתיבה על ספרות ותרבות, הוא מציג את העבודות של צוות המדור, ביקורות ספרים, מאמרים ומידע על ספרים בנוגע לאיברו-אמריקה אשר פורסמו בישראל. כתב העת, שפעילותו הופסקה באופן זמני, יפעל במתכונת מחודשת בעתיד.

Iberoamérica Global

זהו כתב עת דיגטלי חלוצי אשר הוקם ע"י קבוצת תלמידי דוקטור מהמדור עם תלמידים אחרים באוניברסיטה העברית בירושלים, והוא עוסק באיברו-אמריקה. הפלטפורמה הזאת, שנוצרה על ידי ולמען תלמידי אוניברסיטה, מספקת פורום ייחודי לעידוד המחקר על איברו-אמריקה משלל זוויות, דיסיפלינות וגישות איזוריות (למידע נוסף: http://www.iberoamericaglobal.org/)

צרו קשר

 

כתובתנו:

החוג ללימודים ספרדיים ולטינו-אמריקניים

הפקולטה למדעי הרוח

האוניברסיטה העברית, הר הצופים

ירושלים, מיקוד 9190501

 

ראשת החוג וראשת ההדגש הספרותי: פרופ' רות פיין ruth.fine@mail.huji.ac.il 

ראשת ההדגש ההיסטורי: ד"ר קלאודיה קדר claudia.kedar@mail.huji.ac.il

ראשת ההדגש הלשוני-בלשני: ד"ר אלדינה קינטנה aldina.quintana@mail.huji.ac.il

יועצי המדור לתלמידי תואר ראשון:

דר' קלאודיה קדר ומר איתי ברוך etbaruj@gmail.com 

יועצות המדור לתלמידי תואר שני ושלישי: פרופ' רות פיין (ההדגש הספרותי) וד"ר קלאודיה קדר (ההדגש ההיסטורי)

 

מזכירת המדור: גב' אדוה כהן

בניין מדעי הרוח, חדר 4505

טל' 02-5883616

advac@savion.huji.ac.il